Historia Miejskiego Klubu Sportowego Jantar sięga roku 1946, kiedy to mecze piłki nożnej przyjmują formę rozgrywek pomiędzy ludnością Ustki a drużynami złożonymi z żołnierzy stacjonującej w mieście Armii Radzieckiej. W miarę kształtowania powojennej rzeczywistości działania sportowe ulegają sformalizowaniu. Tak w 1947 r. powstaje Klub Sportowy Ustka zrzeszający sekcje piłkarskie i lekkoatletyczne. Kolejne lata to nieustanna walka o pozyskiwanie środków niezbędnych dla prowadzenia działalności. W obliczu braku wsparcia ze strony ówczesnych władz klub finansowany jest przez zawodników i działaczy. Lata 50′ to rozkwit sportu w Ustce. Powstaje Klub Sportowy Związkowiec z sekcjami boksu, tenisa stołowego, siatkówki i piłki nożnej. Związkowiec nie działa długo i już w roku 1951 zastępują go mniejsze kluby: Kolejarz, Stal i Flota. Sześć lat później Kolejarz i Stal łączą się, dając początek działalności TKKS Ustka. Klub działa prężnie dzięki finansowemu wsparciu przedsiębiorstwa Korab i w roku 1957 awansuje do klasy A Województwa Koszalińskiego. Rok później drużyna gra już w Lidze Okręgowej. W roku 1973 przy Stoczni Ustka powstaje LZS Stoczniowiec, stając się konkurencją dla TKKS. Dwa lata później władze miejskie i klubowe dochodzą do przekonania, że działalność dwóch mniejszych klubów należy zastąpić jednym większym, a tym samym podwyższyć wyczynową wartość sportu. Powstaje MZKS Jantar.

Na przestrzeni ponad 70 lat istnienia klub przechodzi przez poszczególne fazy rozwoju, by ostatecznie przyjąć formę stowarzyszenia ukierunkowanego na piłkę nożną.

Obecnie w klubie trenuje 220 zawodników – 9 grup dziecięcych i młodzieżowych oraz drużyna seniorów. Dwunastu wykwalifikowanych trenerów prowadzi zajęcia w cyklu całorocznym, od 3 do 5 treningów w tygodniu (w zależności od grupy wiekowej). Pracę trenerów wspomagają rodzice oraz działacze społeczni – pasjonaci futbolu.

MKS Jantar Ustka jest klubem wielu pokoleń i największym stowarzyszeniem sportowym działającym w mieście oraz jego okolicy. Współpracujemy z Urzędem Miasta w Ustce oraz miejscowym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Współtworzymy Klasy Mistrzostwa Sportowego działające w strukturze Szkoły Podstawowej Nr 3. Zawodnicy, kibice, działacze, sztab szkoleniowy – wszyscy jesteśmy przywiązani do klubowych barw. Naszym nadrzędnym celem jest krzewienie idei „Fair Play” oraz wychowanie w duchu patriotyzmu. Wierzymy, że nasza działalność lokalna przyczynia się do rozwoju polskiego piłkarstwa.

Zawodnicy MKS Jantar Ustka w najwyższych klasach rozgrywkowych:
1. Tomasz Iwan – 40 krotny reprezentant kraju, Olimpia Poznań, Roda Kerkrade, PSV Eindhoven.
2. Mirosław Iwan – Legia II Warszawa, Warta Poznań.
3. Piotr Cejrowski – Amica Wronki, Sokół Pniewy.
4. Łukasz Jarosiewicz – Polonia Warszawa.
5. Rafał Andraszak – Amica Wronki, Górnik Zabrze, Piast Gliwice.
6. Jacek Kot – Reprezentacja Młodzieżowa, Zawisza Bydgoszcz.
7. Wojciech Jarmuż – Widzew Łódź.
8. Robert Mioduszewski – Lech Poznań.
9. Tomasz Mokwa – Piast Gliwice.
10. Maciej Łykowski – Legia Warszawa.
11. Łukasz Mariak – Reprezentacja Młodzieżowa, Miedź Legnica.
12. Karol Czubak – Bytovia Bytów.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress